niedziela, 6 kwietnia 2014

6 kwietnia - Pozytywny Rok 2014. Syndrom FOMO.

Witam. 
Kilka informacji na temat dzisiejszego dnia:
- to dzień: Izoldy, Celestyna, Wilhelma


- dobra myśl Beaty Pawlikowskiej: 
Nie żałuję tego, co stracone.
Nadchodzi nowe! :)
Tak, nie żałujmy czegoś, co nam się nie udało, nie rozpamiętujmy tego. Trzeba iść do przodu.


----------------------------------------------------------------


Nie wiem jak wy, ale ja dopiero wczoraj na zajęciach dowiedziałam się czym jest syndrom FOMO.
FOMO (fear of missing out), czyli lęk przed tym, że coś nas omija, strach przed przeoczeniem, przegapieniem.

Zapraszam do przeczytania poniższego artykułu (źródło poniższego tekstu i zdjęć):


 Czy pierwszą rzeczą, jaką robisz po przebudzeniu jest zalogowanie się na Facebooka, a dźwięk powiadomień na twoim telefonie sprawia, że przechodzi Cię dreszcz ekscytacji i nieodparta pokusa sprawdzenia nowej wiadomości? Żyjemy w czasach, w których informacja jest najcenniejszym dobrem. Jej posiadanie decyduje o naszym statusie i jest źródłem sukcesu zawodowego i prywatnego. Jej brak natomiast może być powodem frustracji.
FOMO
Chęć "bycia na bieżąco" staje sie jedną z naszych podstawowych potrzeb. Potrzeb niemal tak elementarnych jak jedzenie czy oddychanie. O ile jednak od tych podstawowych czynników jesteśmy w sposób naturalny uzależnieni, o tyle konsumpcja informacji staje się naszym nałogiem. Zjawisko, o którym tu mowa ma już swoją fachową nazwę.
FOMO (fear of missing out), czyli po prostu lęk przed tym, że coś nas omija. FOMO dotyczy zarówno prywatnej, jak i zawodowej sfery naszego życia. Są osoby, które w pracy co 5 minut sprawdzają maile, a na wakacjach nie mogą powstrzymać się od przejrzenia wiadomości branżowych. O ile takie zachowania mogą być tłumaczone pracoholizmem, to nieustanna potrzeba sprawdzania telefonu, maila czy Facebooka w oczekiwaniu na niespodziewane, ale bardzo ważne wiadomości staje się plagą wśród użytkowników nowoczesnych technologii. Zachowanie takie jest traktowane przez psychologów jako lęk przed przeoczeniem jakiegoś wydarzenia towarzyskiego czy ważnej informacji, która może mieć wpływ na nasze plany.
Jednak przyglądając się bliżej FOMO stwierdzono, że jest to zjawisko dużo głębsze, związane głównie z prastarą potrzebą porównywania się do innych i bycia najlepszym. Frustracje pojawiają się, kiedy zauważamy, że ktoś wrzucił do sieci zdjęcia z egzotycznych wakacji, ktoś inny ma nowego, bardzo atrakcyjnego partnera albo zdobył świetną pracę - i te treści są bardzo popularne. Rodzi się wtedy w nas poczucie wykluczenia ze sfery spraw wartościowych i wysoko cenionych. Nie jest ważne to, że nam nie dzieje się żadna krzywda i jest nam dobrze. Ważne jest, że mogliśmy zrobić coś inaczej i w zalewie możliwości i okazji podjąć jakąś inną decyzję, która być może doprowadziłaby nas do bliżej nieokreślonego sukcesu. Dlatego też, osoby z syndromem FOMO nie mogą sobie pozwolić na przegapienie żadnej imprezy, nawet jeśli są zmęczone, nie mają nastroju albo po prostu czasu na zabawę. Powoduje nimi lęk przed przegapieniem czegoś ważnego.
Fear Of Missing Out
Bardzo silny wpływ na to zjawisko mają media społecznościowe. Serwisy Facebook czy Twitter, na których na bieżąco sprawdzamy, co dzieję się u naszych znajomych, idoli czy marek, które nas interesują, mają potencjał uzależniający. Potrzeba "lansowania" się na takich portalach często jest początkiem kreowania równie idealnego, co nierealnego obrazu samego siebie, a co za tym idzie - choćby pozornego udziału we wszystkich najbardziej popularnych wydarzeniach sieci, również tych uważanych za charytatywne (często przybiera to formę slactivizmu). A żeby ten warunek był spełniony, musimy być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami i trendami. To błędne koło wydaje się nie do przejścia i często wpływa bardzo negatywnie na nasze samopoczucie. Dlatego, gdy następnym razem przed wyjściem do warzywniaka za rogiem sięgniesz po swój telefon zastanów się, czy jest Ci on faktycznie niezbędny i czy naprawdę coś bardzo ważnego ominie Cię, jeśli zostawisz go w domu.

Test na obecność FOMO.

Przeczytaj poniższe zdania. Zlicz każde, które odnosi się do Twojej osoby - na końcu dowiesz się, czy stałeś się ofiarą FOMO!
1. Za każdym razem, gdy ugotujesz obiad, masz ochotę zrobić mu zdjęcie i wstawić na Facebooka albo Pinteresta.
2. Kiedy poznajesz nową osobę, zawsze wyszukujesz ją w sieci, sprawdzasz jej profil i zapraszasz do znajomych.
3. Gdy dostajesz zaproszenie do wydarzenia, klikasz "Wezmę udział" bez sprawdzenia co to za wydarzenia i czy masz wtedy czas.
4. Wykupiłeś największy możliwy pakiet mobilnego internetu na swojego smartfona.
5. Na wakacjach za granicą w każdym miejscu szukasz otwartej sieci, żeby sprawdzić nowe wiadomości.
6. Awaria internetu doprowadza cię do szału i sprawia, że czujesz się rozbity.
7. Twoje konta na portalach społecznościowych są zawsze aktualne i zadbane - ludzie muszą wiedzieć co nowego dzieje się w Twoim życiu.
8. Łapiesz się na tym, że swoje myśli układasz w formę komunikatów na Twitterze.
9. Twoi najbliżsi znajomi o Twoich zaręczynach albo nowym związku dowiedzieli się z Facebooka.
10. Po godzinach pracy i w weekendy sprawdzasz służbową skrzynkę.
Jeżeli co najmniej 6 z 10 powyższych stwierdzeń jest w Twoim przypadku prawdziwa, może to oznaczać, że syndrom FOMO jest również Twoim problemem.
Zastanów się, czy warto oddawać Sieci władzę nad swoimi emocjami? Czasami wystarczy wyłączyć komputer, wyciszyć telefon i zająć się swoim życiem. To nie boli. Powodzenia!

I jak wasze wyniki testu? U mnie sprawdza się tylko nr 10, więc chyba nie jest aż tak źle... 
A jak jest z wami?

11 komentarzy:

 1. Na szczęście FOMO mnie nie dotyczy :) Zresztą FB średnio mnie kręci, znacznie więcej czasu zajmuje mi prowadzenie bloga ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. FOMO jest mi całkowicie obce.
  Udanej niedzieli Basieńko!

  OdpowiedzUsuń
 3. U mnie tylko 2 z tych punktów się sprawdzają, więc nie jest najgorzej, ale dzęiki za przybliżenie mi pojęcia o tym zjawisku, bo pierwszy raz słyszę nazwę FOMO :O

  OdpowiedzUsuń
 4. o zjawisku już słyszałam i tylko 2 (albo aż 2) z tych zdań mnie dotyczą. Mimo wszystko - troszkę to zjawisko niepokojące. Mam w swoim otoczeniu wiele osób, które nie wiedzą co oznacza "wyloguj się" nie tylko z face, ale też poczty i innych instagramów. 24/24 bez przerwy i co chwilę coś dodają.

  OdpowiedzUsuń
 5. Coś słyszałam o tym, ale mnie to nie dotyczy na podstawie testu.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nadchodzi nowe to myśl, którą muzę teraz mieć w głowie, by mieć siłę ;) A FOMO na szczęście mnie ominęło, swoją drogą bardzo ciekawy wpis na ten temat, przyznam, że nie miałam o czymś takim pojęcia;) Pozdrawiam ciepło

  OdpowiedzUsuń
 7. Pierwsze słyszę o tym syndromie, ale warto wiedzieć. Facebook zupełnie mnie nie kręci. Zresztą jak inne portale. To nie mój świat. I dobrze, bo o wiele ciekawiej jest żyć własnym, a nie wirtualnym, życiem. Tego się będę trzymać.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja czasem robię sobie dzień bez komputera. Tak dla higieny psychicznej. Polecam wszystkim:)

  OdpowiedzUsuń
 9. Pierwszy raz słyszę o FOMO. Nie zauważyłam u siebie żadnego z objawów, a od skrzynki służbowej w weekendy i na urlopach jak najdalej ;) Nie istnieje.

  OdpowiedzUsuń
 10. Bez robienia testu wiedziałam, że ten syndrom mnie nie dotyczy. Ale na wszelki wypadek sprawdziłam i tylko 2 odpowiedzi do mnie pasują ;)

  OdpowiedzUsuń

Wasze uwagi są dla mnie cenne.
Dziękuję.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...