piątek, 3 lipca 2015

"Świat do góry nogami" Beata Ostrowicka (258)


Książka została mi polecona jeszcze na studiach z bibliotekoznawstwa.
Szesnastoletnia Ola niemalże traci grunt pod nogami. Jej mama ginie śmiercią tragiczną - zostaje przejechana przez samochód. Okazuje się, że kierowca miał 2,8 promila alkoholu we krwi. Dziewczyna nie potrafi nawiązać normalnych rozmów z tatą. Z młodszą siostrą także nie jest w stanie odnaleźć porozumienia. Ola zaczyna pogrążać się w smutku. Nastolatka słabo sobie radzi z codziennością. Ciężko jej pogodzić się z odejściem najważniejszej osoby w jej życiu. Na szczęście znajduje się ktoś, dzięki komu poczuje się lepiej. 
Jedna z najlepszych książek dla młodzieży, jaką czytałam. Staramy się zrozumieć stratę rodzica, pierwszą miłość, niesnaski z rodzeństwem, "ciche dni", załamanie, oddalenie, przytłaczającą nas rzeczywistość. To taka próba walki o siebie. 
Świat do góry nogami powoli wraca do normalności. Potrzeba na to czasu, wyciszenia, zrozumienia, pogodzenia się ze stratą. To książka, która ma wiele przesłań. Uzmysławia nam dorastanie. Ukazuje także różnice międzypokoleniowe. Lektura pomaga czytelnikowi, który stracił bliską osobę, poszukiwać z powrotem swojego miejsca w świecie, w rzeczywistości. Stara się być dla takich osób drogowskazem do normalności, do prawidłowego, psychicznego funkcjonowania. 
Książka "Świat do góry nogami" w 2004r. została wpisana na światową Listę Honorową IBBY i otrzymała II nagrodę literacką IBBY w konkursie Książka Roku 2002 - źródło informacji. 
Poza okładką, która mnie wręcz odpycha, nie mogę znaleźć tutaj żadnych minusów. To wspaniała, wręcz cudowna lektura. Bardzo pouczająca i przydatna. Oby było takich więcej... Ta niewielka objętościowo książka (196 stron), to prawdziwy ładunek emocji, w których staramy się odnaleźć własne JA. Idealna dla nastoletnich czytelników, którzy potrzebują rady, pomocy, których psychika nie jest jeszcze tak ukształtowana i określona, jak u osoby dorosłej. Nie zmienia to jednak faktu, iż dorośli odnajdą z tej publikacji wiele ważnych zachowań, które także i im mogą otworzyć oczy, ukazać jakieś przesłanie, które odczytają na swój sposób. To wielowymiarowa lektura. I dlatego "Świat do góry nogami" serdecznie polecam każdemu.


Bardzo cenię sobie pióro autorki. Przeczytałam jej kilka utworów i każdy z nich przypadł mi do gustu:  
- Lulaki, Pan Czekoladka i przedszkole, czyli Ważne sprawy małych ludzi, 
- Ale ja tak chcę! Mój kochany Kotopies, 
- Lalusie.  
Naprawdę warto zapoznać się z jej twórczością.

http://www.ostrowicka.art.pl/autorka/ 
Beata Ostrowicka
Beata Ostrowicka - polska pisarka, autorka powieści dla dzieci i młodzieży. Zadebiutowała w 1995 powieścią Niezwykłe wakacje.W 2000 odbyła się premiera jej sztuki, napisanej na podstawie Strychowych opowieści. Niektóre książki zostały przetłumaczone na języki obce. Wiele powieści uzyskało kwalifikacje do utrwalenia na taśmie magnetofonowej i systemem Braille'a, w celu udostępnienia ich dzieciom niewidzącym.Współpracuje z "Misiem" i "Świerszczykiem". Od 2001 związana jest z wydawnictwem Literatura - źródło.

Literatura: polska
seria/cykl wydawniczy: Nasza Biblioteka
wydawnictwo: Zakład Narodowy imienia Ossolińskich
data wydania: 2002 (data przybliżona)
ISBN: 8304046172
liczba stron: 196
słowa kluczowe: śmierć, dojrzewanie, miłość, cierpienie
kategoria: Literatura piękna
język: polski
typ: papier
wyzwanie: 
Odnajdź w sobie dziecko 3  - Książka, w której spotykamy się ze śmiercią.
W 200 książek dookoła świata 2
Wyzwanie Biblioteczne 2015
Czytam polecane książki

20 komentarzy:

 1. Widzę, że to fajna, wielopokoleniowa lektura. Z chęcią ją przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, to lektura nie tylko dla młodzieży. Porusza ważny temat straty. Pouczająca i pomocna.

   Usuń
 2. Nie znam tej Autorki, ale z tą książką chętnie bym się zapoznała.

  OdpowiedzUsuń
 3. Wciąż zaczytuję się w Jeżycjadzie i to jest mój obecny plan na książki młodzieżowe, wolę te bardziej pogodne niż opisujące problemy. ;)

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Z chęcią przeczytam, mimo że to lektura dla młodszych. Jestem ciekawa jak poradziła sobie Ola i kto ją wsparł... jakie emocje jej towarzyszyły :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiele emocji, nic więcej nie powiem ;)

   Usuń
 5. Myślę, że to nie tylko książka dla młodzieży. Wielu dorosłym pomogłaby się uporać z bolesną przeszłością i stratą bliskiej osoby.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ależ oczywiście. Po prostu bohaterka jest nastolatką i książka jest napisana językiem przystępnym dla nich, ale dorośli będą nią równie zachwyceni.

   Usuń
 6. Bardzo mnie zaciekawiłaś. Będę szukać. Dzięki Basiu!

  OdpowiedzUsuń
 7. Czytałam. Była moją lekturą w gimnazjum.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I jak wrażenia? Podobała ci się?

   Usuń
 8. O tak, to książka, która z pewnością przyniesie korzyści nastolatkom, jak i ich rodzicom. Warto "zobaczyć" co siedzi w głowie młodych ludzi z problemami i zrozumieć jak próbują z nimi walczyć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo przydatna i cenna lektura. Fajna także dla dorosłych, którzy mogą zrozumieć, co może odczuwać dziecko w takiej sytuacji.

   Usuń
 9. Czytałam tę książkę kilka lat temu. Zgadzam się z pochwałami, które o niej napisałaś :)
  Było mi ogromnie żal tej Oli. Na jej barki spadły wszystkie domowe obowiązki, gotowanie, robienie zakupów, sprzątanie, pranie, zajmowanie się młodszym bratem. A ojciec, zamiast pocieszyć, pomóc i jakoś rozwiązać sprawę prac domowych, okazywał niezadowolenie, gdy zapracowana córka nie zdążyła zrobić zakupów lub ugotować obiadu. Ech, że też dorosły człowiek może zachowywać się tak nieodpowiedzialnie i egoistycznie...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zabrakło matki, a ojciec całe życie polegał na niej, więc teraz znalazł kolejną osobą, która się wszystkim zajmie, zamiast sam scalić rodzinę i o nią zadbać pod każdym względem. Przykre to...

   Usuń
 10. Czytałam kiedyś mnóstwo książek z Ossolineum, tej nie mogę sobie przypomnieć. Chętnie po nią sięgnę, zdaję sobie sprawę z tego, że to świetna lektura, tym bardziej, że ją polecasz!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też czytałam wiele pozycji z tego wydawnictwa i są po prostu genialne.

   Usuń

Wasze uwagi są dla mnie cenne.
Dziękuję.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...