czwartek, 21 lutego 2013

"Inne anioły" Lili St. Crow (2)


Wydawnictwo Amber Sp. z o.o., Warszawa 2010r.,

Pierwszy z pięciu tomów, która rozpoczyna bestsellerową serię "Inne anioły". Główna bohaterka Dru Anderson jest córką łowcy aniołów. Jej matka nie żyje od kilkunastu lat. Z tatą ciągle podróżuje i pomaga mu w zabijaniu istot nienaturalnych: potworów, wampirów, zombie, itp. Nigdzie nie zagrzewają miejsca dłużej niż przez kilka-kilkanaście tygodni.

W nowej szkole szesnastolatka poznaje chłopaka (gota) Graves'a. Czarny płaszcz, kolczyk, papierosy-za tym wszystkim kryje się sympatyczna, trochę zagubiona osoba. Z czasem zostają przyjaciółmi.

Ojciec nie wraca na noc do domu i dziewczyna już wie, że spotkało go jakieś nieszczęście. Dru w sytuacjach niebezpiecznych czuje posmak pomarańczy na języku i widzi sowę swojej babci (która jak okazuje się później jest wytworem jej własnej magii). Ojciec niestety ginie w walce i wraca do domu jako zombie (żywy trup), żeby zabić dziewczynę. Ta przerażona, nie mając wyboru, zabija go. Zostaje sama, jest zagubiona.

To dopiero początek jej nowej drogi do dorastania i poradzenia sobie z "rzeczywistością". Nastolatka zaprzyjaźnia sie z Graves'em i pomieszkuje w jego sekretnym pokoju  usytuowanym na zapleczach dużego centrum handlowego. Graves doznał wiele krzywdy w życiu i wychowuje się sam, unikając opiekunów. Pewnej nocy zostają zaatakowani, Graves'a gryzie wilkołak. Chłopak z powodu tego, iż jest prawiczkiem nie zamienia się w wilkołaka, ale w loup-garou - istną szychę wsród wilkołaków:-).
Dru jest w ciągłym niebezpieczeństwie, pomaga jej djampir (dziecko wampira i kobiety) o imieniu Christophe. Wychodzi na jaw, że bohaterka takze nie jest "normalnym" stworzeniem ludzkim, ale swietoczą-żeńską wersją djampira (tak jak jej mama jest w połowie wampirem). Christophe chce, aby była bezpieczna i przenosi ją i Graves'a do Scholi - miejsca w którym powinni być bezpieczni.

Szesnastolatka bedzie przeżywać rozterki - kogo kocha bardziej: przyjaciela Graves'a czy odważnego nieznajomego Christophe?

Początkowo uznałam tą książkę za "średnio" wciągającą, nawet mało ciekawą - powalająca ilość potworów, nierzeczywista magia, przemiany, istoty, lekceważący sposób opowiadania przez dziewczynę o różnych sytuacjach jej życia. Było tego dla mnie za dużo, za intensywnie, przesadnie, kiczowato, tandetnie. Jednak szybko zmieniłam zdanie. Zrozumiałam bunt Dru i jej odczuwanie świata. Książka i cała seria jest niezwykle interesująca i wciągająca. Pomimo iż należę do osób w wieku 30+, to spodobała mi się ona zapewnie tak jak i nastolatkom, do których w głównej mierze jest zaadresowana . Mroczna seria ucząca walki o swoje przekonania i wiary w siebie.


Polecam także z tego cyklu:
Część 2 - "Zdrada"
Część 3 - "Zazdrość"

3 komentarze:

  1. pomyślę o tym aby dodać ją do swojej listy...która jest już chyba na dobrych kilka lat...papatki

    OdpowiedzUsuń
  2. Czekam na 5czesc. polecam. Kasia.

    OdpowiedzUsuń

Wasze uwagi są dla mnie cenne.
Dziękuję.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...