czwartek, 12 stycznia 2017

Safarzyńska Elżbieta "Jeśli tylko zechcę" i "Pawie oczko".


Elżbieta Safarzyńska napisała dwie ciekawe historie dla młodzieży. "Jeśli tylko zechcę" i "Pawie oczko" zebrano w jedną książkę. Należy ona do serii "Sprawy nastolatków".

Bohaterami są Blanka i Szymon. Na pierwszy rzut oka życie dziewczyny może wydawać się bajką: jest popularna i lubiana, ma chłopaka, uczy się bardzo dobrze, rodzice są zamożni, uczęszcza na mnóstwo dodatkowych zajęć pogłębiających jej zainteresowania pozaszkolne. Jednak z czasem odkrywamy, iż jej życie nie jest usłane różami. Pewne wydarzenie z przeszłości wpłynęło na ukształtowanie się jej stosunków rodzinnych. W jej domu brakuje bliskości i okazywania sobie uczuć. Matka ciągle naciska córkę, aby ta uczyła się lepiej, aby miała więcej zajęć po szkole – niespełnione ambicje chce przelać na swoje dziecko. Lekcje baletu, dodatkowe zajęcia i domowa codzienność sprawiają, że dziewczyna czuje się nieszczęśliwa, przemęczona i stłamszona. Dzień w dzień odczuwa powiększającą się samotność i związany ze wszystkim strach. Te uczucia ją paraliżują – zaczyna myśleć o samobójstwie.

Szymon jest nieakceptowany i zastraszany przez swoich rówieśników.
Czy coś jest w stanie połączyć tych dwoje ludzi?
Przekonajcie się sami.

Nie jest to kolejna trywialna opowieść o nastolatkach – jest ona w stanie uzmysłowić nam, że problemy młodych ludzi naprawdę nie są bez znaczenia. Tego typu książki są ważne i potrzebne. Dzięki nim młodzież może utożsamić się z bohaterami, a także będzie potrafiła odnaleźć się w trudnych emocjonalnie sytuacjach i je bardziej zrozumieć.

Druga opowieść nosi tytuł "Pawie oczko". Jej tematami są m.in.: rodzina, przyjaźń, miłość, zagubienie, prawda.
Szesnastolatka dowiaduje się, że niedługo będzie musiała się przeprowadzić. Jej świat staje do góry nogami, kiedy dodatkowo traci przyjaciółki.
Jak reagować i radzić sobie ze zmianami?
Jak znaleźć w sobie odwagę, by się przełamać i mówić prawdę?
Czy w ogóle warto być szczerym?
Czy prawdziwa przyjaźń jest w stanie przetrwać wszystkie przeciwności losu?
"Pawie oczko" pomoże nam odpowiedzieć na te i wiele innych pytań.

Serdecznie polecam tę książkę młodzieży i dorosłym.Literatura: polska
data wydania: 2012
ISBN: 9788360826706
liczba stron: 128
język: polski

3 komentarze:

  1. Chętnie bym przeczytała, gdyż zapowiada się ciekawie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Właśnie takie powinny być książki dla nastolatków - nieść ze sobą jakieś ważne przesłanie. Doceniam, chociaż nie ukrywam, że do czytelniczych planów na teraz nie zapiszę :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Brzmi interesująco, ale chyba na razie odpuszczę, mam jednak w planach inne książki niż młodzieżowe :)

    OdpowiedzUsuń

Wasze uwagi są dla mnie cenne.
Dziękuję.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...