środa, 24 grudnia 2014

Świąteczna historia.

Już śnieg zaczął sypać na ogołocone drzewa i zmarzniętą, łysą ziemię.
Wiatr stworzył białą zamieć.  Niebo natychmiast szarzeje. Z komina starej, uroczej chatynki leci dym. Przez jej okno można dostrzec choinkę. Palące się na niej świeczki przywracają ciepło i nadzieję. Widać na niej także zwisające piernikowe ludziki, gwiazdki, renifery, mikołaje, bałwanki i śnieżynki.

W kuchni, mama państwa Pliszków miesza postną kapustę. Zapach, jaki temu towarzyszy, jest swojski i świąteczny, ale przydałoby się otworzyć okno i się go pozbyć ;). 
Stół, pięknie przybrany obrusem, jest pełen ozdób złożonych z iglastych gałązek, świecących wstążek, upieczonych piernikowych figurek aniołków, prezencików i wszystkiego, co tylko świątecznie możliwe. Wielki, wiklinowy kosz wypełniony po brzegi orzechami i jabłkami, kryje w sobie również pomarańczowe kule. W jednej z nich stoi wbita cieniutka zapalona świeca w zielonym kolorze nadziei. Czuć delikatny zapach rozgrzewającej się pomarańczy... Na środku białego obrusu, przyozdobionego rustykalnymi wzorami, leży kopka sianka. Podtrzymuje ona chusteczkę z opłatkiem. Pragnie się usiąść przy tym stole, nacieszyć nim oczy...

Tata bierze opłatek w swoje potężne, szorstkie, ciepłe, spracowane dłonie i rozdziela go wszystkim po kolei. Następują życzenia, uściski, śmiech oraz łzy wzruszenia. Świąteczna radość wypełnia małą, sypiącą się chatkę po brzegi.

Po wigilijnej kolacji słychać donośne walenie do drzwi. Czyżby to był jakiś głodny gość dla którego ustawiono dodatkowy talerz na stole? Nie, to perkaty Mikołaj z długą brodą i tubalnym głosem domaga się wkroczenia w ten jakże urokliwy świat gospodarzy. Przynosi ze sobą wór prezentów. Dzieci szaleją z radości, rodzice nie kryją wzruszenia, patrząc na obrazek rozkoszy wymalowany na twarzach ich latorośli. Świąteczna gorączka trwa... W ferworze wigilijnych uniesień opuszczany chatynkę Pliszków. Z całego serca życzymy im szczęścia.


źródło zdjęcia


**************************

Serdeczności!

Wesołych Świąt!

11 komentarzy:

 1. Wesołych i radosnych Świąt z mnóstwem książek pod choinką ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Życzę bogatego książkowego Mikołaja!

  OdpowiedzUsuń
 3. Wesołych, pogodnych i rodzinnych świąt!

  OdpowiedzUsuń
 4. Basiu, życzę Tobie i Twoim najbliższym wspaniałych, pełnych ciepła i miłości Świąt :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Tobie Także spokojnych i pogodnych Świąt :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Radosnych, wesołych i cudownych Świąt :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Wszystkiego dobrego w 2015 roku. Wielu interesujących lektur weny twórczej!!

  OdpowiedzUsuń

Wasze uwagi są dla mnie cenne.
Dziękuję.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...