piątek, 22 marca 2013

"Niepokój" Maggie Stiefvater (9)


"Niepokój" Maggie Stiefvater, Wydawnictwo Wilga S.A., Warszawa 2012r., stron: 432.

Druga część trylogii "Drżenie".
Sam i Grace są wreszcie razem. W tej części poznajemy nowych głównych bohaterów. Cole (nowy wilk) jest słynnym wokalistą i artystą w zespole NARKOTIKA. Odnosi sukcesy, jest dzieckiem geniuszem, ale niestety chłopak zaprzepaszcza każdą szanse na normalne życie. Robi wszystko na przekór ojcu, nadużywa narkotyków, żeby się znieczulić, rani i odpycha wszystkie bliskie mu osoby. Z własnej woli chciał zostać wilkiem - znieczulić się totalnie, nie odczuwać bólu, nie myśleć, nie wspominać, nie mieć wyrzutów sumienia. Nie chce już być człowiekiem.
Isabel pomaga mu w wielu sytuacjach, zaczyna go rozumieć. Oboje zbuntowani wobec rodziców, po przejściach, zwierzają się sobie i dobrze się czują przebywając w swoim towarzystwie.
Grace zaczyna chorować, zaczyna się od silnych bólów głowy, czuje się coraz gorzej. Pomimo, ze po ugryzieniu nie zmieniła się ani razu w wilka, to i tak jej organizm ma w sobie truciznę. Grace tak jak każdy wilk, po upływie 10-15 lat ma umrzeć. Jej 10 lat właśnie mija... Cole uznaje iż musi ją znowu ugryźć wilk, aby tym razem przemieniła się w wilka naprawdę i uratowała siebie przed śmiercią. Po ugryzieniu Cole'a nastolatka zmienia się w zwierzę i razem uciekają do lasu. Sam musi stawić czoła jej rodzicom.
W tej części rodzice (po przyłapaniu młodych w łóżku) nie zgadzają się na to, aby ich córka spotykała się i utrzymywała jakikolwiek kontakt z Sam'em. Po tylu latach "współlokatorzy" Grace chcą wejść w rolę jej rodziców. Dziewczyna się buntuje.
Powieść ukazuje jak szczęście bywa ulotne, jak trzeba cieszyć się każdą chwilą, jak nie pozwolić nikomu i niczemu na zniszczenie i zmianę swojego życia. Nigdy nie można się poddać-aż do osiągnięcia celu. To ciągła walka o swoje przekonania, o to co w życiu słuszne i nieodzowne.

Książkę czyta się szybko, wręcz pochłania, jest czytelna, zrozumiała. Polecam do poczytania  wieczorem, lub w weekend na rozluźnienie. Zarówno dla nastolatków, jak i dla osób dorosłych.

Modna, tajemnicza, wciągająca powieść o mrocznych sekretach i zwierzęcym instynkcie.

6 komentarzy:

 1. czy tak mało jest imion na świecie, ze oprócz podobnej fabuły to i bohaterzy muszą się nazywac Isabel i Sam???
  najciekawsza scena pewnie rozegrała się w łóżku, a pikanterii dodało wtargnięcie rodziców; ach skąd ja to znam :))))))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I tu się grubo mylisz, w łóżku nic nie robili, tylko spali. Isabel to tak jakby dziewczyna Cole'a, a Grace jest z Sam'em, więc jest inaczej.:)

   Usuń
 2. Lubię czasem poczytać powieści o mrocznych sekretach:) Basiu, polecasz pierwszą część, czy może lepiej od razu przeczytać "Niepokój"?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Najlepiej strzelić całą trylogię, bo jednak jest to tak jakby ciąg dalszy. Ale pamiętaj, że to nic takiego strasznie ambitnego, taka powieść dla nastolatków, do zrelaksowania się i odpoczęcia umysłowego od codzienności. A co tam!;)

   Usuń
  2. Jak będziesz miała kolejkę do tej pozycji w bibliotece dla dorosłych, to idź do biblioteki dziecięcej, tam w dziale dla nastolatków w thrillerach, wampirach i innych krwiszczakach:) znajdziesz ją na bank;).Jak byłam z Tosią w dziecięcej to widziałam, ja akurat swoje mam pożyczone od kuzynki. Nie wiem, czy pisałam o tym wcześniej, ale ta trylogia jest bestseller'em, a "Drżenie" zostało wybrane najlepszą powieścią dla młodzieży 2011 roku w plebiscycie portalu literackiego granice.pl

   Usuń
  3. Dziękuję za garść informacji:)
   Jeśli jest to bestseller to muszę przeczytać. Lubię czasem sięgnąć po coś lekkiego, można odpocząć i zrelaksować się:)

   Usuń

Wasze uwagi są dla mnie cenne.
Dziękuję.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...