piątek, 1 marca 2013

"Nauka o książce, bibliotece i informacji we współczesnym świecie" praca zbiorowa (4)

"Nauka o książce, bibliotece i informacji we współczesnym świecie", Wydawnictwo Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, Warszawa 2003r., stron: 170.

Książka jest wybranymi rozprawami-referatami, które przedstawiono na jubileuszowej sesji naukowej (26-28 maj 2003r.). Okazją było 50-lecie Instytutu Informacji Naukowej i Studiów Bibliologicznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest tu zawartych 15 materiałów różnych autorów, którzy poruszają wiele nurtujących tematów, które dotyczą problematyki współczesnego bibliotekoznawstwa i informacji naukowej. Właśnie takie tematy rozwijają i wspomagają myśli i wiedzę pracowników bibliotek, ośrodków informacji, itp.

Ze wszystkich pozycji najbardziej zainteresowała mnie jedna. Jest to pewnego rodzaju myślodsiewnia dyrektora Michała Jagiełło (Biblioteka Narodowa, Warszawa) na temat bibliotek - "Biblioteka Narodowa, czyli dom otwartej polskości".

Zacytuję jego słowa, które mnie bezwymownie urzekły:

"Biblioteki to miejsca skondensowanej pamięci pokoleń. Miejsca poszanowania tradycji, ale bez zasklepiania się w tradycjonalizmie. Miejsca prawdziwej rozmowy: z poprzednikami, ze współczesnymi i z samym sobą. To właśnie biblioteka jest znakomitym miejscem do zadawania trudnych pytań, na które często nie ma jednoznacznych i oczywistych odpowiedzi.

 Biblioteki to szczególne centra kultury, gdzie w fascynujący sposób przeszłość stapia się z teraźniejszością wychylona ku najbliższej, a także i dalszej przyszłości: to miejsca refleksji nad fenomenem życia, oazy wyciszenia się, co wydaje się szczególnie pożądliwe w migotliwym, pokawałkowanym świecie podawanym przez telewizję i inne elektroniczne środki przekazu. ..."

Słowa piękne, doniosłe, patetyczne, jakże prawdziwe... Biblioteki to nasze bogactwo i kopalnia wiedzy - powinniśmy o nie dbać, czyli jak najczęściej je odwiedzać i z nich korzystać.

To był post z cyklu: Bibliotecznie

2 komentarze:

 1. Ja bardzo lubię korzystać z bibliotek, szczególnie takich, w których można książki wybierać samemu z półki. Klimat jaki tam panuje jest magiczny...
  Świetny pomysł z zaznaczaniem cytatów innym kolorem:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie takie mniejsze, klimatyczne biblioteki, (gdzie na półkach piętrzą się książki) są najlepsze, jakby wchodziło się do innego miejsca, takiego odmiennego od zmacdonaldyzowanego świata. Te większe, gdzie szuka się pozycji w komputerze są mniej interesujące (komputer mamy przecież w domu;))

   Jeżeli chodzi o cytat i jego kolor, to... zielony jest moim ulubionym:) pozdrawiam.

   Usuń

Wasze uwagi są dla mnie cenne.
Dziękuję.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...