piątek, 15 marca 2013

"Bibliotekoznawstwo XIX" (8)


"Bibliotekoznawstwo XIX" Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego, Wrocław 1995r., stron: 171.
Bibliotekoznawstwo, najkrócej jak tylko można określić, to nauka o bibliotekach. Książka jest zeszytem naukowym z całej serii "Bibliotekoznawstwo" wydawanej w Uniwersytecie Wrocławskim. Są to publikacje pracowników Instytutu Bibliotekoznawstwa.
 Pomimo iż książka liczy sobie 18 lat, to wiele z zawartych tutaj rozpraw jest ponadczasowych.

Oto lista rozpraw zawartych w tym zeszycie 
Szczególnie zainteresowałam się tymi tematami:
1) Józef Kosiński w "Książka w Soplicowie i Dobrzynie" porusza sprawę czytelnictwa, nazewnictwa i dostępu do książek  w "Panu Tadeuszu" Mickiewicza. Zawarte jest tu stwierdzenie iż w rzeczywistości książek w tamtych miejscowościach i czasach nie było wcale, a jeżeli na jakieś można było się natknąć, to tylko na kucharskie - ludzie nie czytali. To niezwykle interesująca rozprawa i smaczny kąsek dla  miłośników naszej epopei narodowej, ukazujący prawdziwe życie, które różniło się dość sporo od tego w "Panu Tadeuszu".
2) Bogumiła Staniów przedstawia jak kształtowały się zmiany w nowoczesnych amerykańskich bibliotekach szkolnych. Jak materiały wizualne,  nowy sprzęt techniczny i dokumentacja nowego typu wpływała na zmieniającą się rolę bibliotekarzy w szkołach. Jak dla zwiększenia ilości czytelników i poprawy swojej pracy bibliotekarze w szkołach zmieniali się i nazywano ich pedagogami i "specjalistami od mediów".
Oczywiście to wszystko dostrzega się dziś na co dzień w naszych polskich bibliotekach i nikogo już to nie dziwi. Bibliotekarze muszą wychodzić poza swoje tradycyjne role i propagować czytelnictwo na wszelkiego rodzaju sposoby. Zwłaszcza Ci w szkołach i inni bibliotekarze pracujący z dziećmi muszą im wpajać od małego obycie z bibliotekami/książnicami. Jest to ważne, aby wyrastając i opuszczając szkoły nie zatraciły one nawyku do chęci rozwoju i nadal miały "serce do książek" i otwarty umysł na świat.
Zeszyt pełen przeróżnych historii, bardzo ciekawe opisy - daje wiele do przemyślenia, warto się w nim zatracić każdemu miłośnikowi bibliotek.


 To był post z cyklu: Bibliotecznie

2 komentarze:

 1. Chętnie bym przeczytałam rozdział Józefa Kosińskiego pt. "Książka w Soplicowie i Dobrzynie":)
  Zdjęcie pod postem jak zawsze świetne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dobry wybór;) A jeżeli mówimy o zdjęciach, to bedę się starała coś fajnego dodawać, żeby ładnie się kończył prawie każdy post, bo mam takich zdjęć pełno, a wyglada intrygująco;)

   Usuń

Wasze uwagi są dla mnie cenne.
Dziękuję.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...