sobota, 9 marca 2013

"Wprowadzenie do bibliotekoznawstwa" Jerzy Ratajewski (6)

"Wprowadzenie do bibliotekoznawstwa" Jerzy Ratajewski, Wydawnictwo Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, Warszawa 2002r. stron: 226.
Jerzy Ratajewski żył w latach 1928-1999. Znany bibliotekarz i bibliotekoznawca. Tekst Wprowadzenia do bibliotekoznawstwa pozostawił w maszynopisie, nie zdołał go już przygotować do wydania - zmarł.
Autor wprowadza nas w świat biblioteki, bibliotekarstwa i wreszcie bibliotekoznawstwa. Przedstawia ich historię, wyjaśnia co dokładnie oznaczają, stwierdza co powinien opanować dobrze przygotowany użytkownik biblioteki.
Bibliotekarze muszą ciągle analizować zaintersowania swoich czytelników, aby sprostać ich potrzebom teraz i w przyszłości. Książka uchyla rąbka tajemnicy o tym jaki powinien być bibliotekarz. Rosyjscy bibliotekoznawcy ze swoich badań przeprowadzonych pod koniec lat osiemdziesiątych wyróżnili pięć grup bibliotekarzy - podział ze względu na ich pracę i stosunek do niej:
-Awangarda
-Gwardia
-Średniaki
-Balast
-Pielgrzymi.
Wanda Wawro (USA, 1997r.) o przyszłości bibliotekarzy wspomina zaznaczając, że "przyszłość należy do tych, którzy są do niej przygotowani", a "niepowodzenie nie wchodzi w rachubę".
Jerzy Ratajewski wspomina o pojęciu systemowym względem biblioteki - rola bibliotekarza, biblioteki, informacji i ich kontakt z użytkownikiem. Jest tu także mowa o procesach gromadzenia zbiorów-czyli podstawowym procesie każdej biblioteki. Następnie słów kilka o opracowywaniu (katalogowaniu), wyszukiwaniu i udostępnianiu zbiorów.
Lektura porusza dużą ilość tematów dotyczących m.in.:
- metody: historyczna, statystyczna, jakościowe, systemowa, obserwacji, eksperymentalna,  
- biblioteki: filozofia, historia, socjologia, psychologia, pedagogika, marketing, ekonomika, polityka, etyka, informatologia, prakseologia.
Tematów jest ogrom, są niezmiernie ciekawe i czytelnie przedstawione. Książka jest jakby wiedzą o bibliotece w pigułce. Niesamowicie przydatna dla uczniów i studentów bibliotekoznawstwa i informacji naukowej, zawodowych bibliotekarzy oraz wszystkich zainteresowanych metodologią badań naukowych. Sam autor stwierdza, że jest ona dla czytającego "niejako zaproszeniem do wzięcia udziału w wytyczaniu bibliotekoznawstwu pozycji samodzielnej dyscypliny naukowej".
Każdy czytelnik zainteresowany poruszanym tematem znajdzie w niej coś dla siebie.

 To był post z cyklu: Bibliotecznie

3 komentarze:

  1. Ostatnio jestem trochę w klimacie bibliotek:) Może się skuszę również na proponowaną przez Ciebie książkę.

    OdpowiedzUsuń
  2. To jest taka książka ALL INCLUSIVE:), wszystko w jednym miejscu dla chętnych do wgłębienia się w ten temat, lub dla bibliotekarzy do odświeżenia podstaw. Mi dużo rozjaśniła i wyjaśniła na "dzień dobry", na sam początek mojej przygody z biblioteką.

    OdpowiedzUsuń
  3. Książkę znam, a z P. Ratajewskim miałam zajęcia.

    OdpowiedzUsuń

Wasze uwagi są dla mnie cenne.
Dziękuję.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...